Mart 25, 2010

Dünya Saati ( Earth Hour)Dünya Saati ( Earth Hour) nedir?

Dünya Saati (Earth Hour) hareketi ilk kez Mart 2007’de WWF- Avusturalya’nın önderliğinde Sidney kentinde başladı ve 2008 yılında küresel bir kampanyaya dönüştü. 28 Mart 2009 günü; dünya çapında milyonlarca insan, küresel iklim değişikliği üzerinde basit bir hareketle fark yaratılabileceğini sembolik ve görsel bir mesajla duyurmak için bir saat boyunca ışıklarını kapadı. Toplamda 88 ülkede 4.000 şehir ışıklarını kapatarak kampanyaya destek verdi.
Kampanya kapsamında 1 saat boyunca ışıkları kapatılan ve ülkelerinin semboli olan binalar arasında Avusturalya’da Sdyney Opera binası, Çin’de Kuş Yuvası Stdayumu, Mısır’da Gize piramitleri, Fransa’da Eyfel Kulesi ve Amerika’da Empire State binasıdır.
Dünya Saati 2010
27 Mart 2010 Cumartesi günü 20:30-21:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan Dünya Saati kampanyası bu sene 100'den fazla ülkede 1 milyar insana ulaşmayı hedefliyor.
Bireylerin, şirketlerin, belediyelerin, devlet kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının bir araya geleceği kampanya kapsamında bu sene Boğaziçi Köprüsünün güvenlik harici aydınlatmaları bir saatliğine kapanacak...

www.wwf.org.tr

2 yorum:

 1. KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN EN ÖNEMLİ SEBEBİ
  BELKİDE TEK SEBEBİ PETROL DUR.VE BU SEBEP HEP GİZLENİP GÖZARDI EDİLMİŞTİR.PETROL ŞİRKETLERİ
  OZONU İNEKLER DELİYOR DİYEN SATIN ALINMIŞ SÖZDE
  BİLİM ADAMLARI KULLANARAK YADA BAŞKA ŞEYLER GÖSTEREREK SÜREKLİ HEDEF SAPTIRIYOR.BENCE YAPMAMIZ GEREKEN ŞEY IŞIKLARI KAPAMAK DEĞİL ARABA KULLANMAMAKTIR.AMA İNSANLARIN EGOSU TATMİN OLDUĞU İÇİN BU ÖNLEMDEN HEP KAÇINILMIŞTIR.IŞIKLARI KAPAMAK KOLAY BİR ENTELLEKTÜEL FALİYETTİR.AYRICA DÜNYAYI YÖNETEN
  PETROL ŞİRKETLERİNİNDE İŞİNE GELMEKTEDİR.HADİ KAPAYALIM!

  YanıtlaSil
 2. Bakılsa neler neler var ki sadece bir kaçını bile göz ardı etmesek birşeyler yapılabilir aslında...
  Bu tür minik ama ses getirebilecek eylemler sadece biraz uyandırabilmek için. Ve söylediklerinize katıldığımı ve bu konuda da desteklediğimi belirtmek isterim.

  YanıtlaSil