Aralık 14, 2012

Turgut Uyar dilinden

"..
Ah Tomris! Bilsen ne kadar da yetersiz şimdi zaman. Övgülere sığmayan günlerin içinden, övülmeye değer kahramanlar doğurmaya çalışan kadınlar artık analar. Analardan bir duvar gibi örülü günlerin gündeminde, yeni sözler icat etme çabası var. Birden beliren, ucu ancak ağrılı bir başkaldırı ile görülebilecek meydan ortasında vâkur bir eda ile dikili büyük saat çınlaması gibi her saat başı seni anışı
m. Senden ümitli bir aşk hikâyesi, birkaç yolculuk bileti, binlerce yazılıp yazılıp silinmiş, yırtılmış, atılmış, onlarca kadar da elimde olduğu gibi duran şiirler çıkarabildim.
 
Ah Tomris! Bilmeliydin hâlbuki; ne varsa sen idin hayatımda ve hayatım boyunca yaşadığım her diğer şeyin, içinde beliren bütün özge anlamları senin anlında biriken çizgilerin, şevk ile baktığın yüzünde tuttuğu yerin arasından sızdığını sana birkaç kez belirtmeye yeltenmiştim. Bir tuhaf gaflet hâli; sevdiğine, sevdiğini, sevdiğince söyleyebilmek isterken, sevdiğinin karşısında, sevdiğince ezilerek, sevdiğini severek değil, ezilerek betimleyememek. Bu hâli dile dahî getiremiyorum Tomris!
 
Ey Tomris! Bilirsin severim 'ey' diye hitap edenleri ve 'ey' diye başladığı hitabetin hakkını layıkıyla verebilenleri. Kaç gece kendi kendime yatağımda öylesine uzanıp tavanı izlerken sana fersahlarca derinden kopup gelmiş bir vurgun gibi 'ey' demek suretiyle seslenip büyük sevgi nutukları savurdum. Karanlıklara konuştuğum bu esnalarda kendi başıma öylesine yalnız, kendi başıma öylesine seninleydim ki bu yalnızlık ve beraberlik bütün bir ömür boyu sürdürebileceğimi hissettiğim bir şey gibi geliyordu. Ancak 'şey' diyebiliyorum çünkü henüz bu 'şey'in ne olduğunu ben de bilemiyorum. 
 
Ve nihayetinde:
Pek Muhterem Tomris Hanımcığım;

Sizin üzerinizden, Turgut Bey'in affına ve müsaadelerine sığınarak kendi 'Tomris'lerime seslendiğim için lütfen beni affediniz. Beni affedeceğinizden zerre kadar şüphem yok. Çünkü "iki dalga katı arasında ne yapacağını şaşıran'ları maruz görmenin ne demek olduğunu en iyi bilenlerden biri oluduğunuzu en iyi bilenlerden biriyim. Aşkınıza ve hatıralarınıza büyük hürmet ve imrenti ile..
"

[Yetmişsekiz]
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder